piątek, 27 czerwiec 2014 08:17

Zaproszenie na wystawę "Pejzaże"

Napisane przez

Pejzaże Krystyny Szepietowskiej

W Galerii ZUOK Spytkowo prezentowana jest wystawa prac Krystyny Szepietowskiej, uznanej twórczyni gobelinów. "Pejzaże" to zbiór zaprojektowanych i utkanych przez artystkę prac, ukazujących piękno naturalnego krajobrazu.

Krystyna Szepietowska od 1966 roku jako dyplomowana artystka z zakresu tkactwa, kontynuuje i twórczo rozwija podlaskie i sokólskie tradycje dywanów wielonicieniowych i podwójnych.Artystka korzysta z tradycji regionalnej, ale poszukuje własnych wzorów. Inspiracje odnalazła w przyrodzie. Jej dywany zawierają wizję czystego i barwnego krajobrazu, kwiecistych łąk, różnokolorowych pól, smukłych lasów, żywej i barwnej przyrody. Z tych słonecznych, złocistych krajobrazów przebija radość, wytchnienie, pogodny nastrój...

Artystka uczestniczyła w ponad 30 wystawach krajowych i zagranicznych. Ma też na swoim koncie pięć wystaw indywidualnych w Polsce (Warszawa), Czechosłowacji, Grecji i Niemczech. Brała udział w wystawach: "Arsenał 79" w Warszawie, "Interart" w 1984 i 1985 roku w Poznaniu, "Art Expo" w 1980 i 1981 roku, a także w wystawach tkaniny artystycznej w Paryżu, Aleksandrii, Szwajcarii i USA. Jej prace zostały ponadto zakupione do Hiszpanii i Finlandii. Zdobywczyni wielu prestiżowych nagród - medalu na Targach Rzemiosła "Monachium 84", nagrody państwowej Bawarii, medalu Le Mond De La Maison w Paryżu. Krystyna Szepietowska wspólnie z mężem, który też jest artystą plastykiem, stworzyła interesującą wizję bezpiecznego i pięknego świata, bez ekologicznych zagrożeń.

Prezentowana w Galerii ZUOK Spytkowo kolekcja była już pokazywana na indywidualnych wystawach w Belgii, Mińsku Mazowieckim, Warszawie, w "Reymontówce" pod Siedlcami, w twierdzy Boyen w Giżycku oraz na wystawie Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku. Małżeństwo Szepietowskich wybrało sobie Giżycko na bezpieczną, życiową przystań. Tutaj pośród okolicznych pól i lasów czerpią inspirację do kolejnych prac.

Wernisaż wystawy "Pejzaż" uświetnił 6 czerwca br. oficjalne otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Teraz gobeliny czekają w Galerii ZUOK Spytkowo na miłośników sztuki, szczególnie wrażliwych na piękno przyrody.