poniedziałek, 06 lipiec 2015 08:53

Wernisaż wystawy "Malarskie Granie"

Napisane przez

Fascynacje muzyczną inspiracją

Goście z Obwodu Kaliningradzkiego uczestniczyli w wernisażu Marzeny Kurnatowskiej-Wiśniewskiej w przyzakładowej galerii Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie

Spotkanie rozpoczęło już trzecią wystawę w tym miejscu. Sztuka odgrywa bardzo ważną społecznie rolę, z czego doskonale zdają sobie sprawę władze przedsiębiorstwa. Podróże malarskie we wsi nieopodal Giżycka zataczają coraz szersze, międzynarodowe kręgi.

W wernisażu, który odbył się 2 lipca, uczestniczyła delegacja z Obwodu Kaliningradzkiego, a dokładniej z Czerniachowska. W jej skład weszły Julia Iwanowa, dyrektor szkoły muzycznej, Irina Karpiczewa, dyrektor szkoły artystycznej i Irina Korol, prezes Domu Polskiego.

Spotkanie zainaugurował Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo, który przywitał zebranych gości. Później kilka słów o galerii opowiedział przewodniczący rady artystycznej galerii.

- Dobre są te wystawy i obrazy, które będzie się pamiętać - mówił Stanisław Szepietowski. - Muszą one wywoływać emocje. Bez znaczenia czy negatywne czy pozytywne. Ważne, by dzięki nim zapadały one w pamięć odbiorców.

Inspiracją dla autorki wystawy Marzeny Kurnatowskiej-Wiśniewskiej przy tworzeniu obrazów z serii "Malarskie Granie" byli młodzi ludzie zafascynowani muzyką. Malarka studiowała malarstwo i ceramikę artystyczną na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wcześniej przez pewien czas również Konserwatorstwo i Muzealnictwo na tym uniwersytecie. Jednak, jak sama mówi, najwięcej dało jej studiowanie dzieł sztuki we włoskich galeriach.

Wernisaż cieszył się dużą popularnością, a przyzakładową galerię wypełniła pokaźna publika. Rangę wydarzeniu nadaje międzynarodowy charakter gości i międzynarodowa kariera artystki, która była obecna w dniu otwarcia swojej wystawy.

Żeby wszystko złączyć spójną klamrą organizatorzy zaprosili również Jazz String Trio. Występ zespołu złożonego z Dominika Taźbirka, Kosmy i Borysa Leczyckich uświetnił wernisaż.

Po koncercie wszyscy kontemplowali obrazy. Warto dodać, że artystka chciałaby, aby malarstwo mogło oddziaływać równie silnie jak muzyka. W swoich pracach pragnie ona ukazać zarówno piękno duchowe, jak i te, które płynie z natury. Fascynuje ją otwarta szeroka przestrzeń oraz pytanie: "jak zamknąć ją w kawałku płótna czy okruchu gliny"?

Najważniejsze wystawy w dorobku artystki to: "Egge Creative Speace", Liverpool 2010, "China Town Expo Liverpool-Schanghaj 2010", ?Anioły Sztuki" - wystawa i aukcja zorganizowana przez Polski Dom Aukcyjny w Bydgoszczy oraz Indywidualna Wystawa w Kawiarni Artystycznej "Węgliszek" w Bydgoszczy.

Obecnie autorka przygotowuje książkę zainspirowaną nostalgią za Mazurami z dzieciństwa. Będzie to album bogato ilustrowany scenami z codziennego życia mieszkańców. W albumie oprócz Giżycka ukazane zostaną również inne okoliczne miejscowości.

W Giżycku jej obrazy olejne można zobaczyć w Kościele Ducha Świętego Pocieszyciela. Wśród zgromadzonych tam prac na szczególną uwagę zasługuje "Powrót Syna Marnotrawnego" nawiązujący do tradycji grafiki Rembrandta i jednocześnie do warsztatu Leonarda da Vinci. Wystawę pt. Malarskie Granie będzie można zobaczyć w Galerii ZUOK Spytkowo do końca września 2015r.