wtorek, 09 styczeń 2018 10:53

Podwójny wernisaż w naszej Galerii!

Napisał

Wyjątkowe wydarzenie w Galerii na Śmieciach

Nowy rok rozpoczynamy wyjątkowym wydarzeniem w Galerii ZUOK Spytkowo, ponieważ swoje prace zaprezentują już 19 stycznia aż dwie artystki z Rosji: Maria Kazantseva i Inna Sadauskiene. Piękną sztukę dekoracyjną będzie można podziwiać aż do końca marca br.

Pani Maria jest absolwentką Wydziału Grafiki Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Odessie i zajmuje się głównie akwarelą oraz sztuką dekoracyjną - w tym między innymi wykonuje projekty autorskich lalek. Prace artystki można podziwiać na wielu międzynarodowych jak i regionalnych wystawach, miedzy innymi w Muzeum Historii i Sztuki w Archangielsku, w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, ale także w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Warto zaznaczyć, że pani Maria jest również laureatką konkursu "Najlepszy nauczyciel roku" (Edycja 2005). Inna Sadauskiene natomiast wystawia swoje prace od 1998 roku. Ukończyła Wydział Projektowania i Technologii w Państwowym Instytucie Usług i Ekonomii w Sankt-Petersburgu, a jej projekty związane są przede wszystkim z różnego rodzaju tkaninami artystycznymi. Prace pani Inny znajdują się w m.in. w Muzeum Historyczno-Artystycznym w Kaliningradzie, czy - jak w przypadku pani Marii - Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.
Podobne inspiracje w poszczególnych elementach prac obydwu pań nie są dziełem przypadku: pani Maria jest mamą pani Inny. Artystki współpracują ze sobą przy wielu projektach, obydwie zajmują się też techniką zdobienia tkanin zwaną batikiem, która polega na pokrywaniu woskiem fragmentów materiału, który następnie zanurza się w farbie. Zarówno mama jak i córka mieszkają obecnie w Czerniachowsku i pracują w szkole plastycznej. Obie należą również do Kaliningradzkiej Regionalnej Publicznej Organizacji Artystów i Twórców Ludowych "Akwarel".
- Na uroczyste otwarcie tej wyjątkowej, podwójnej wystawy zapraszam już 19 stycznia br. o godz. 13.00 do Galerii ZUOK. Prace obydwu wybitnych artystek gościły już na mazurskich wystawach i cieszę się, że my również będziemy mieli przyjemność je zobaczyć - zaprasza Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających od 19 stycznia do 29 marca, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.