wtorek, 06 marzec 2018 12:19

Mroźne liczenie

Napisane przez Elżbieta Witek - Pawlukojć

Zimowe obserwacje młodych miłośników ptaków

Początek roku to nowe plany, nowe szanse i nowe aspiracje. My jednak dalej systematycznie kontynuujemy nasze comiesięczne wizyty i liczenia ptaków na terenie zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Zimowe wycieczki i obserwacje w styczniu i lutym to był prawdziwy test wytrwałości i zaangażowania młodych miłośników ptaków. Podstawowym założeniem grupy jest prowadzenie wizyt kontrolnych w równych odstępach czasowych niezależnie od warunków pogodowych, w myśl zasady - nie ma złej pogody do obserwowania ptaków.
W czasie tych dwóch wyjazdów załapaliśmy się na chyba wszystkie rodzaje niekorzystnych warunków atmosferycznych - deszcz, deszcz ze śniegiem, duże zachmurzenie, śnieg, a nawet grad. Jednak żadna z tych przeszkód nie była nam w stanie uniemożliwić realizacji naszych zadań. Mimo braku słońca i słabego światła próbowaliśmy nadal trudnej sztuki fotografowania ptaków i nawet w takich okolicznościach wiele z tych prób zakończyło się całkiem udanym efektem.

Styczniową wycieczkę zapamiętamy dzięki rekordowej ilości zaobserwowanych i naliczonych ptaków (1654). Były olbrzymie stada ptaków krukowatych, złożone przede wszystkim z kawek. Ten wyjazd zapadnie nam w pamięć również ze względu na mało płochliwą mewę srebrzystą, która w śniegu spacerowała sobie w okolicy budynku sortowni. Sympatia ze strony dzieci była na tyle duża, że ptak zyskał nawet nowe imię - "Dreptuś".
W lutym dało się zauważyć, że znacznie zmniejszyła się liczebność mew na składowisku. Ptaki te w niewielkich ilościach krążyły nad zakładem, w ogóle nie przysiadały na placu. Mniej mew to efekt zimowej aury i pogarszających się warunków atmosferycznych. Zimą ptaki te, gdy pojawi się śnieg i mróz skuje jeziora przenoszą się w dogodniejsze dla siebie miejsca. Dużym atutem lutowego wyjazdu był też udany podchód do siedzącego na płocie myszołowa. To płochliwe ptaki, więc bardzo trudno je sfotografować. Tym razem myszołów, chyba trochę zmęczony i zdezorientowany padającym gradem, pozwolił na podejście do siebie na odległość 15 metrów.

Wyniki monitoringu terenu ZUOK-u z dnia 20 stycznia 2018r.

Lp

Gatunek

Ilość

1.

Mewa siwa

87

2.

Mewa srebrzysta

135

3.

Kawka

783

4.

Gawron

314

5.

Mazurek

24

6

Śmieszka

43

7.

Kruk

53

8.

Mewa białogłowa

76

9.

Myszołów

3

10.

Wrona siwa

16

11.

Szpak

112

12.

Bogatka

8

RAZEM

1654

Wyniki monitoringu terenu ZUOK-u z dnia 17 lutego 2018r.

Lp

Gatunek

Ilość

1.

Mewa siwa

30

2.

Kawka

310

3.

Gawron

166

4

Śmieszka

45

5.

Kruk

44

6.

Myszołów

2

7.

Wrona siwa

34

8.

Szpak

70

9.

Sroka

1

10.

Żuraw

1

RAZEM

703