wtorek, 20 marzec 2018 12:46

Konferencja ornitologiczna już po raz trzeci!

Napisane przez Katarzyna Komuda/Profile

Dla miłośników ptaków konferencja ornitologiczna!

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie już po raz trzeci organizuje Mazurską Konferencję Ornitologiczną Spytkowo 2018. Tym razem tematem przewodnim spotkania będą gatunki ptaków występujących na wysypiskach i składowiskach odpadów. To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie dla wszystkich pasjonatów przyrody.

Celem konferencji, która odbędzie się już 14 kwietnia br. za terenie Zakładu, jest poszerzenie wiedzy w tematyce ochrony ptaków. ZUOK Spytkowo stał się bowiem miejscem odpoczynku i żerowania wielu, często rzadko spotykanych, gatunków - od krukowatych przez mewy i ptaki drapieżne, po bociany białe. To zaś skłoniło Spółkę do budowania wokół Zakładu eksperckiego forum wymiany wiedzy, złożonego z miłośników przyrody.

- Chodzi nam o edukowanie w tej tematyce poprzez działalność ekologiczną i zwrócenie uwagi ornitologów, ekologów, ale także amatorów przyrody na ochronę tego niebywałego zjawiska jakie ma miejsce w Spytkowie. Cieszymy się, że miłośników przyrody przybywa i w tym roku będziemy ich gościć już po raz trzeci - mówi Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo.

W tym roku część wykładów będzie poświęcona wysypiskom śmieci oraz ich roli i miejscu w całości ekosystemu, część zaś samym ptakom i pochodzeniu ich nazw. Tematem przewodnim będą gatunki ptaków występujące na składowiskach odpadów. Podczas prezentacji "Życie wysypiska widziane z bardzo bliska" będzie można zobaczyć zdjęcia przedstawiające ptasie życie na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, zaś podczas prezentacji "Wpływ składowisk odpadów na populacje dzikich zwierząt" dowiemy się, że w przyrodzie jest już kilkadziesiąt gatunków zwierząt, które funkcjonują wokół wysypisk. Romuald Mikusek, przyrodnik, ekolog, ornitolog i pracownik naukowy Parku Narodowego Gór Stołowych wprowadzi nas w tajemniczy świat sów, zaś Witold Muchowski, przewodnik i organizator wypraw przyrodniczych, opowie o ptakach i ich znaczeniu w naszej historii i kulturze. Ponadto zaproszenie na III edycję wydarzenia przyjęli już: dr Marcin Tobółka - biolog, ekolog i ornitolog, Sebastian Wręga - członek Komitetu Ochrony Orłów oraz Krzysztof Pawlukojć - miłośnik przyrody i ptaków, autor licznych publikacji o tematyce ornitologicznej.

- Powodzenie, jakim cieszyły się dwie pierwsze edycje Mazurskich Konferencji Ornitologicznych w Spytkowie udowodniły, że w naszym regionie istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia związane z tematyką przyrodniczą. Poprzednie spotkania przyciągnęły dużą widownię, wśród której byli zarówno początkujący miłośnicy przyrody, jak i osoby o zaawansowanej wiedzy, zajmujące się ornitologią w sposób profesjonalny. Mam nadzieję, że ten krąg będzie się wciąż rozszerzał - podkreśla Jerzy Banach, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo.

O wysokiej randze konferencji świadczy miedzy innymi fakt, że jest ona organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, natomiast patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Marek Gustaw Brzezin.

Konferencja w Spytkowie to również okazja do promowania tematyki ekologicznej i ornitologicznej wśród dzieci i młodzieży. Idea edukacji młodych pokoleń w zakresie ochrony przyrody i środowiska, a także rozwijanie zainteresowań i pasji to istotny aspekt działalności Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Jednym z jej przejawów jest utworzenie w ubiegłym roku przy współpracy z ZUOK Spytkowo, Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk "Kania" , w ramach której dzieci pod okiem doświadczonych edukatorów i nauczycieli: Elżbiety Witek Pawlukojć i Krzysztofa Pawlukojć prowadzą systematyczne obserwacje ornitologiczne na terenie zakładu. Efekty pracy i działalności grupy zostaną przedstawione na III Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej Spytkowo 2018.

Informujemy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny i zapraszamy do udziału już 14 kwietnia!
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (tel. 87 555 54 27, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), w celu zgłoszenia swojej obecności, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji. Do pobrania: PROGRAM

PROGRAM
III Mazurska Konferencja Ornitologiczna Spytkowo 2018

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
Adres: Spytkowo 69, 11-500 Giżycko
Termin: 14 kwietnia 2018r.

14 kwietnia 2018 r. (sobota)
8.30 - 9.00 Rejestracja uczestników oraz powitanie gości
9.00 - 9.45 Krzysztof Pawlukojć - "Życie wysypiska- widziane z bardzo bliska", Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk "Kania" - "Obserwacje na terenie ZUOK Spytkowo"
9.45 - 10.30 Sebastian Wręga - "Czy ze śmieci można coś wyczytać, czyli lektury ze składowiska"
10.30 - 11.00 Przerwa kawowa
11.00 - 12.00 Witold Muchowski - "O pochodzeniu nazw ptaków"
12.00 - 12.30 dr Romuald Mikusek - "Sóweczka - sowa nietypowa"
12.30 - 12.45 Podsumowanie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród
12.45 - 13.15 Lunch
13.15 - 13.45 dr Romuald Mikusek - "W gnieździe uszatki błotnej"
13.45 - 14.30 dr Marcin Tobółka - "Wpływ składowisk odpadów na populacje dzikich zwierząt"
14.30 Podsumowanie konferencji. Dla chętnych - zwiedzanie zakładu.

ORGANIZATOR:

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie

PATRONAT HONOROWY:

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Pan Gustaw Marek Brzezin


PATRONAT MERYTORYCZNY:

Polskie Towarzystwo Ochrony PtakówPATRONAT MEDIALNY:

Gazeta Giżyckainfo.mazury.pl

sozozfera.pl

Radio Olsztyn

www.meloradio.pl

FUNDATORZY NAGRÓD:

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku


Rekopol -Organizacja Odzysku i Opakowań

Nadleśnictwo Czerwony Dwór

ZUOK Spytkowo