wtorek, 22 maj 2012 00:00

Dostawa sprzętu

Napisane przez

UMOWA NA DOSTAWĘ SPRZĘTU DO ZUOK SPYTKOWO


Sprzęt za ponad 5,8 mln złotych trafi jesienią do budowanego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. We wtorek 22 maja br. prezes ZUOK Spytkowo - mgr inż. Paweł Lachowicz, podpisał umowy z dostawcami maszyn i urządzeń do zakładu.


Umowy zawarto z sześcioma firmami. Najdroższe z zakupionych urządzeń ma dostarczyć Fayat Bomag Polska Sp. z o.o.. Jest to kompaktor za 1,122 mln zł, który będzie służył do rozgarniania, rozdrabniania oraz zagęszczania podłoża wysypiska odpadów. W ten sposób zmniejsza się objętość śmieci, co pozwala efektywniej wykorzystać przestrzeń, przeznaczoną na ich gromadzenie.
- Zaproponowaliśmy sprzęt światowej jakości umożliwiający osiągnięcie wysokiego współczynnika zagęszczania, redukcję przecieków, dobrą przejezdność wysypiska, minimalizację zagrożenia pożarem oraz ochronę przed pojawieniem się gryzoni - mówi Zbigniew Brinken, prezes Fayat Bomag Polska. - Podobna maszyna pracuje w zakładzie w Mysłowicach. Jestem przekonany, że zamówiony kompaktor w Spytkowie spisze się na medal.
Jedynie nieznaczna część odpadów, trafiających do zakładu w Spytkowie, będzie składowana na kwaterze. Większość śmieci poddana zostanie sortowaniu i recyclingowi. Z materii organicznej wytworzony zostanie kompost. Urządzenie, zwane mobilnym sitem, umożliwi bezpieczne przesiewanie kompostu, zaś rozdrabniarka gabarytów - minimalizację odpadów dużych rozmiarów. Przetarg na te elementy wyposażenia wygrała warszawska firma Agrex-Eco (kwota 1,639 mln zł). Kilka ładowarek za łączną kwotę 1,845 mln zł dostarczy HKL Baumaschinen Polska. Ciężarówki - firma DBK z Olsztyna (673 tys. zł); ciągniki - M.S. Agro Mirosław Szmidt ze Złocieńca (428 tys. zł); wózki widłowe za 118 tys. zł - MTL Asco z Pyskowic.
- Mam nadzieję, iż sprzęt, który właśnie zamówiliśmy u naszych kontrahentów, będzie dobrze oraz bezawaryjnie służył wiele lat - stwierdził prezes ZUOK, mgr. inż. Paweł Lachowicz - i pomoże nam wypełniać zadania, związane z oczyszczaniem Mazur z odpadów komunalnych.