czwartek, 25 maj 2017 09:53

IV edycja Dni otwartych drzwi już za nami

Napisane przez Katarzyna Komuda/Profile

Razem Chronimy Mazury !

W ciągu dwóch dni eko akcji mieszkańcy najbliższego otoczenia Zakładu, w tym najmłodsi, mogli się osobiście przekonać o jakości i znaczeniu funkcjonowania instalacji podczas jej zwiedzania, wziąć udział w warsztatach edukacyjnych, by na koniec odpocząć na pikniku ekologicznym.

Oficjalne rozpoczęcie Dni otwartych zainicjowała w dniu 19 maja przemowa prezesa ZUOK Spytkowo - Pawła Lachowicza, który podkreślił znaczenie właściwej segregacji odpadów, a także zaprosił do zwiedzania Zakładu i zachęcił do zadawania pytań. Współorganizatorem akcji był, jak w latach ubiegłych, Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami w Giżycku. Cała akcja społeczno - edukacyjna została również doceniona przez przedstawicieli władz, organizacji pozarządowych oraz liderów opinii, którzy przybyli na wydarzenie. Zakład gościł także delegację z Czerniachowska, położonego na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

Zwiedzających podzielono na grupy, a przewodnikami po ZUOK byli pracownicy Zakładu. Uczestnicy podkreślali w późniejszych rozmowach, że zdobyta wiedza w temacie odzysku odpadów i nadawania im "drugiego życia" była niezwykle istotnym elementem wycieczki. Na najmłodszych odkrywcach ogromne wrażenie wywarł pokaz pracy Terminatora - specjalnego urządzenia do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych. Dla dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Giżycku, Szkół w Czerniachowsku, Rynie i Spytkowie zorganizowano także eko warsztaty w sali edukacyjnej Zakładu, gdzie podczas zabawy poszerzały swoją wiedzę na temat ochrony środowiska i znaczenia segregacji odpadów. - Naszą akcję kierujemy zarówno do dorosłych mieszkańców Mazur, jak również do ich małych pociech. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że inwestycja w wiedzę z zakresu dbania o najbliższe otoczenie zaprocentuje w przyszłości, dlatego z uwagą słuchamy i odpowiadamy na pytania wszystkich zainteresowanych - podkreśla Paweł Lachowicz, Prezes Zarządu ZUOK Spytkowo.

Dni otwarte to również świetna okazja do obcowania ze sztuką. Na zaproszenie Rady Nadzorczej Zakładu odpowiedziała pani Małgorzata Krajewska, fotograf, której wernisaż prac pn. "Mój intymny, mały świat" odbył się w zakładowej Galerii. Prace pani Małgorzaty podziwiali mieszkańcy, pracownicy Zakładu, jak również przedstawiciele władz, w tym m.in. , Jerzy Banach, Przewodniczący Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo, Stanisław Szepietowski, Członek Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo, pan Ryszard Należyty, Zastępca Dyrektora Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych.

Po zdobyciu wartościowej wiedzy oraz obejrzeniu pięknej wystawy zdjęć przyszedł czas na relaks podczas Ekologicznego Pikniku Rodzinnego. Stowarzyszenie Aktywne Spytkowo podjęło się organizacji wydarzenia przy wsparciu ZUOK Spytkowo i Rady Sołeckiej w Spytkowie, Gminy Giżycko oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Wilkasach. Na pikniku można było odwiedzić stoiska organizacji pozarządowych, propagujących eko postawę w codziennym życiu, takich jak Eko-Punkt Organizacji Odzysku Opakowań, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Aeroklub Krainy Jezior, czy Stowarzyszenie Inicjatyw Dobrych "Od siebie" Połom. Na uczestników czekały animacje, gry i zabawy, występy sceniczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Spytkowie i Bystrym oraz na koniec - koncert zespołu "Relaks 74".
Warto podkreślić, że wydarzenie wspierane było przez sponsorów: Zakłady Mięsne "Świdry", ADAMS Spytkowo, Sklep -Spytkowo i Piekarnię GS Sulimy oraz otoczone patronatem honornym przedstawicieli władz: pana Wacława Strażewicza, Starosty Giżyckiego oraz pana Marka Jasudowicza, Wójta Gminy Giżycko.

Już dziś zapraszamy na przyszłoroczną edycje Dni otwartych drzwi w ZUOK Spytkowo!