wtorek, 20 czerwiec 2017 10:18

Eko-logika 2017 już za nami!

Napisane przez Katarzyna Komuda/Profile

IX edycja Festynu Ekologicznego "Eko-Logika" 2017

Tegoroczna Eko-Logika zagościła na plaży miejskiej w Giżycku. Przy pięknej pogodzie, 10 czerwca w eko edukacji, zmaganiach tanecznych i sportowych oraz świetnej zabawie uczestniczyło ponad tysiąc osób! Organizatorem cyklicznego eventu jest Mazurski Związek Międzygminny - Gospodarka Odpadami, wspierany przez ZUOK Spytkowo.

Piknik rodzinny połączono z dodatkowymi atrakcjami: Konkursem Piosenki Ekologicznej, występami tanecznymi, licznymi wyzwaniami na stoiskach partnerskich oraz smakowaniem regionalnej kuchni. Łącznie na scenie głównej wystąpiło ponad 100 artystów. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach recyklingowych, również takich, które uczą twórczego podejścia recyklingu, a które zorganizowali m.in. przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolono-Wychowawczego w Giżycku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Giżycku, czy giżyckiej filii Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu. Ciekawa atrakcją były pokazy Instytutu Hortiterapii w Mrągowie oraz recyklingowa bramka Fundacji "Recal". W towarzystwie Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Giżycku, swoje stoisko zaprezentował także ZUOK Spytkowo. Dorośli uczestnicy festynu mogli porozmawiać o działalności Zakładu oraz zapytać o nurtujące ich kwestie związane z wprowadzeniem nowych zasad segregacji odpadów, które wejdą w życie w styczniu 2018r. Najmłodsi natomiast chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ekologii, segregacji odpadów i recyklingu, za co otrzymywali upominki. Można było również obejrzeć specjalną makietę przedstawiającą Zakład.
- To budujące, że tak wielu osobom nie jest obojętne nasze środowisko i chcą przekonać się w praktyce, jak można pomagać naturze chronić jej naturalne zasoby. Dlatego z wielką przyjemnością co roku uczestniczymy w "Eko-logice" - mówi Paweł Lachowicz, Prezes Zarządu Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie.
Festyn Ekologiczny obfitował w tym roku w konkursy z bardzo atrakcyjnymi nagrodami: w loterii recyklingowej nagrodę główną (namiot turystyczny) wylosowała pani Elżbieta Romejko, a trzy zwycięskie rowery - nagrody w tegorocznej edycji konkursu "Rady na odpady" otrzymali: Wiktor Wojnicz, Joanna Zalewska i Fabian Zwierzykowski, a w kategorii najmłodszych propagujących eko postawę zwyciężyło Przedszkole Specjalne SOSW w Giżycku. Nieszablonowe i niezwykle praktyczne wykorzystanie odpadów zaprezentował pan Tomasz Dorbach z Czyprek, radny Gminy Miłki, tegoroczny zwycięzca konkursu "Łajba Recyklingowa". Jego konstrukcja zapewniła sobie 1 miejsce na podium, a całej rodzinie - weekendowy pobyt w hotelu "St. Bruno" w Giżycku!

Po raz kolejny udowodniono, że edukacja ekologiczna nie musi być nudna! Poprzez konkursy, występy, warsztaty, spotkania i miłą zabawę pokazano, jak ważne jest właściwe gospodarowanie odpadami i wspólne dbanie o środowisko naturalne. Ochrona unikalnych walorów regionu Wielkich Jezior Mazurskich stanowi cel sam w sobie co, jak widać po uczestnikach festynu, staje się bardzo popularną praktyką.

Do zobaczenia na kolejnej "Eko-Logice"!