poniedziałek, 30 październik 2017 12:47

Studenci UWM Olsztyn zwiedzili zakład

Napisała

Wizyta studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Katedra Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu UWM w Olsztynie zorganizowała 25 października dla swoich studentów wizytę edukacyjną w ZUOK Spytkowo. Nasi eksperci przedstawili funkcjonowanie całej instalacji oraz dokładnie opisali stosowaną w niej, nowoczesną technologię.

Teoretyczna wiedza z zakresu gospodarki odpadowej powinna być uzupełniania o realne doświadczenie, jaką drogę pokonują odpady od naszych mieszkań do specjalistycznego zakładu oraz w jaki sposób są unieszkodliwiane i przekształcane. Takiego zdania są zarówno specjaliści pracujący w ZUOK, jak również studenci kierunku Ochrona Środowiska o specjalności Gospodarka Odpadami oraz członkowie Koła Naukowego Zarządzania Środowiskowego PROSPERO, których mieliśmy przyjemność gościć. Studenci Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, na którym znajduje się ww. kierunek, zdobywają wiedzę m.in. na temat norm prawnych i zobowiązań prawa europejskiego oraz polskiego w zakresie gospodarki odpadami, czy też oddziaływania inwestycji i obiektów służących do unieszkodliwiania odpadów na środowisko przyrodnicze. Katedra prowadzi natomiast różnorodne projekty badawczo - rozwojowe oraz szkolenia w takich obszarach jak funkcjonowanie agrobiznesu, rozwój lokalny, czy zrównoważony rozwój.

Wizyta rozpoczęła od prezentacji multimedialnej na temat Zakładu prowadzonej przez panią Joannę Ruszczyk, a następnie dwudziestoosobowa grupa zwiedziła poszczególne elementy odpowiedzialne za prawidłową segregację i przetwarzanie odpadów. Zainteresowani studenci dopytywali m.in. o proces sortowania, odbywający się w największej budowli na terenie ZUOK, w dalszej kolejności zwiedzano kompostownię, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz magazyny, takiej jak np. punkt do czasowego przechowywania zużytego sprzętu RTV i AGD.

- Wykłady dla studentów Ochrony Środowiska powinny być wzbogacane wizytami studyjnymi. Pozwala to na uzupełnienie i uporządkowanie posiadanych wiadomości. Najważniejsze jednak, że każdy odwiedzający ZOUK w Giżycku może stwierdzić jak gospodarka odpadami daleko odeszła od stereotypowego wyobrażenia o składowiskach odpadów. Wartym podkreślenia składnikiem pracy ZUOK w Spytkowie jest także organizacja konferencji naukowych i wystaw artystycznych - podsumował wizytę dr inż. Wojciech Truszkowski, adiunkt w Zespole Ekonomii Katedry Agrotechnologii, Zarządzania Produkcją Rolniczą i Agrobiznesu UWM w Olsztynie.

Wizytującym zależało przede wszystkim na poznaniu praktycznej strony działalności Spółki, dlatego specjaliści, szczegółowo opisywali procesy zachodzące w poszczególnych segmentach technologicznych. Zajęcia odbywające się na ternie zakładów unieszkodliwiania odpadów pokazują również, jak ogromny wpływ na cały proces odzysku i recyklingu ma segregowanie odpadów przez każdego z nas w swoim domu.

- ZUOK Spytkowo pełni funkcję Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. To duża odpowiedzialność, ale przede wszystkim ważna rola i udział w systemie, w którym odpady stają się surowcem wtórnym. Cieszę się, że takie proekologiczne podejście oraz chęć nabycia wiedzy w tym niełatwym temacie, stają się coraz bardziej popularne - podsumowuje Paweł Lachowicz, Prezes Zarządu Spółki.

ZUOK Spytkowo zaprasza grupy zorganizowane do zwiedzania Zakładu. Podczas lekcji nasi specjaliści chętnie opowiedzą o działaniach i procesach odbywających się na terenie instalacji.
W celu zwiedzenia Zakładu należy skierować zgłoszenie pod numerem tel +48 87 555 54 27 lub poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zapraszamy!