czwartek, 10 marzec 2016 07:20

Wernisaż "Stworki i potworki z Krainy Jezior Mazurskich"

Napisała

Marek Kot

Potworki w ZUOK Spytkowo

Po cieszącej się sporą popularnością ekspozycji prac Michaiła Sołdatenkowa z Czerniachowska w Obwodzie Kaliningradzkim organizatorzy sięgnęli po prace artysty Marka Kota.

Dzięki tym wyrafinowanym kompozycjom wywołującym w widzach chwile zadumy i poruszyła wyobraźnię oraz obecności artysty na wernisażu wystawa miała charakter wyjątkowy. Jak zwykle przyzakładowa galeria po brzegi wypełniła się gośćmi, którzy postanowili z bliska ocenić kunszt autora rzeźb eksponowanych pod wspólnym tytułem "Stworki, potworki z Krainy Jezior Mazurskich".

Szkołę podstawową ukończył w Radoryżu Kościelnym, w powiecie łukowskim, gdzie pracowali jego rodzice. Matka, w tejże szkole, a ojciec w Państwowym Technikum Rolniczo-Łąkarskim. W 1965 zdał maturę kończąc tym samym naukę w LO im. R. Traugutta w Częstochowie. W 1969 roku ukończył Studium Nauczycielskie im. A. Struga w Lublinie na kierunku matematyczno-fizycznym. W tym samym roku podjął pracę jako nauczyciel fizyki w Szkole Podstawowej nr 2 w Węgorzewie. W 1973 ożenił się i od września został przeniesiony do LO w Węgorzewie na stanowisko nauczyciela fizyki, gdzie pracował do 1985 roku kończąc w międzyczasie studia na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1985 pracował w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Węgorzewie, jako Zastępca Dyrektora Ośrodka, a następnie jako Dyrektor.

- Cieszę się bardzo, że możemy pokazać Państwu twórczość Marka Kota - prezes Zarządu ZUOK Paweł Lachowicz.- Świadczy to o tym, że się rozwijamy, a nasze propozycje są coraz różnorodniejsze. Marek Kot w krótkiej wypowiedzi podkreślał, że jego prace stworzyła sama natura. W otwarciu wystawy wzięli udział m.in. Stanisław Szepietowski, członek Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo i przewodniczący Rady Artystycznej Galerii.
- Prezentowane prace muszą wywoływać emocje, dzięki czemu na długo zapadają w pamięć odbiorców - podkreślił dobitnie. - I tak właśnie jest w tym przypadku. Nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie, trafiają do każdego, zachęcają do zadumy i poruszenia własnej wyobraźni.

Wernisaż będzie można zobaczyć w galerii ZUOK Spytkowo do końca maja 2016r.