czwartek, 06 październik 2016 05:25

Na skraju rzeczywistości

Napisała

Wernisaż wystawy prac Andrzeja Sołtysiuka

Autor obrazuPo raz kolejny galeria Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie zostanie zapełniona pięknymi dziełami sztuki. Tym razem swoje prace zaprezentuje rodzimy artysta: grafik, malarz i rzeźbiarz - Andrzej Sołtysiuk. Po sukcesie pokazu prezentującego prace uczniów z obwodu kaliningradzkiego, przyszła kolej na wystawę indywidualną. Swoje dzieła przedstawi, urodzony w Białymstoku, Andrzej Sołtysiuk. Do tej pory jego twórczość można było podziwiać nie tylko w Polsce, ale również w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech czy we Włoszech.

Prace malarskie Sołtysiuka charakteryzuje ciepła kolorystyka i odniesienia do zjawisk przyrodniczych. Warto również nadmienić, że z kolei rzeźby artysty nosiły akcenty bohaterskie i historyczne: realizował projekty poświęcone bohaterstwu żołnierza polskiego w latach 1939-1945 i martyrologii Narodu Polskiego w Kotuniu, Woli Zadybskiej, a także brał udział w rekonstrukcji sztukaterii w budynku Sądu Wojewódzkiego i Kurii Biskupiej w Siedlcach. Jako doświadczony pedagog i aktywny artysta był również wielokrotnie nagradzany, m.in. medalem "Gloria Artis", czy odznaczeniem Prezydenta RP "Medal Złoty za Długoletnią Służbę".

Idea przyświecająca powstaniu i aktywnemu działaniu galerii ZUOK Spytkowo jest wynikiem chęci realizacji wciąż rozrastających się potrzeb z zakresu edukacji i kultury. Chcemy, aby nasz zakład prężnie działał na rzecz mieszkańców, nie tylko w kontekście gospodarki odpadowej, ale również szerzej. Dlatego też regularnie organizujemy ekspozycje artystyczne, które perfekcyjnie łączą estetykę z regionalnością i jednocześnie uczą nas szacunku dla sztuki - mówi Paweł Lachowicz, Prezes Zarządu ZUOK.

Otwarcie ekspozycji odbędzie się 7.10.2016r. o godz. 14.00. Podczas uroczystej inauguracji obecna będzie Rada Nadzorcza ZUOK Spytkowo oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Polonijnego Domu Polskiego im. Fryderyka Chopina w Czerniachowsku, pozostali goście z Obwodu Kaliningradzkiego.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 31.12.2016 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-15.00.

Serdecznie zapraszamy!