wtorek, 27 luty 2018 08:42

Małe-wielkie dzieła sztuki

Napisała

Po raz pierwszy w naszej galerii!

Od 16 marca w Galerii naszego Zakładu będzie można podziwiać prace Przemysława Krajewskiego, artysty rytownika, pracownika Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. Kolekcjonerzy znaczków pocztowych z pewnością zgodzą się z teorią, że są to małe wymiarowo, ale jednak prawdziwie "wielkie" dzieła sztuki. Nasz gość, absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, od wielu lat tworzy ryty zarówno do znaczków pocztowych, jak i specjalnych serii kolekcjonerskich banknotów.

Sztuka graficzna, którą zajmuje się pan Przemysław, powstaje w oparciu o wiele różnorodnych technik, których główne to: technika druku wklęsłego, wypukłego i płaskiego. Ryt natomiast to rysunek wgłębny wykonany za pomocą narzędzia (rylca) w twardym materiale.

Pan Przemysław, laureat wielu nagród artystycznych, w tym m.in. za Najpiękniejszy Znaczek w kategorii techniki kombinacyjnej na 13 Konferencji Rządowych Wydawców Znaczków Pocztowych w Brazylii (I miejsce), za Najpiękniejszy Znaczek Rytowany - "Legiony Polskie" (II miejsce ), oraz za Najlepszy Znaczek w kategorii techniki kombinacyjnej na 16 Konferencji Rządowych Wydawców Znaczków Pocztowych w Berlinie za znaczek z serii "Zabytkowe Organy w Polsce" (I miejsce), zaprezentuje swoje dzieła w wyjątkowy sposób. W Galerii Zakładu będzie można podziwiać oryginały rytów oraz wyrytowanych przez artystę znaczków, jak również ich wersje w większym formacie.

- Nasza Galeria gościła już wielu artystów, których dzieła powstają dzięki stosowaniu przeróżnych technik. Podziwialiśmy piękne pejzaże malowane akwarelą, makrofotografie,tkanina artystyczna (gobeliny) a nawet batik. Prace pana Przemysława natomiast dają nam możliwość zetknięcia się z kunsztem nanoszenia szczegółowych elementów na tak mały format, jakim jest znaczek pocztowy - zapraszają Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo i Stanisław Szepietowski, promotor wystawy.

Wernisaż wystawy pn. "Ćwierć wieku rylcem po stali" odbędzie się 16 marca o godz. 13.00, a prace pana Przemysława Krajewskiego będzie można podziwiać aż do czerwca br.
Serdecznie zapraszamy!