piątek, 10 marzec 2017 08:59

II Mazurska Konferencja Ornitologiczna Spytkowo 2017

Napisała

ZUOK Spytkowo serdecznie zaprasza na II edycję Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej Spytkowo 2017!

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji, której głównym celem było zainicjowanie forum wymiany wiedzy dotyczącej ochrony ptaków, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie kontynuuję swoją misję. Również w tym roku w wydarzeniu wezmą udział znakomici prelegenci, których wykłady z pewnością zainteresują zarówno osoby z dużym doświadczeniem, jak też amatorów dopiero rozwijających swoje przyrodnicze pasje.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie stał się miejscem odpoczynku i żerowania wielu, często rzadko spotykanych, gatunków ptaków: krukowatych, mew, ptaków drapieżnych, czy bocianów białych. Skłoniło to Zarząd Spółki do poszerzenia wiedzy w tej tematyce poprzez działalność ekologiczną i zwrócenie uwagi na ochronę tego niebywałego zjawiska. Dlatego też w siedzibie ZUOK już 1 kwietnia 2017 r. odbędzie się II Mazurska Konferencja Ornitologiczna. Znawcy ptaków z całego kraju podzielą się swoją wiedzą, ukazując szerokie spektrum opinii, poglądów i różnorodnych działań podejmowanych na rzecz ochrony przyrody. Zaproszenie na II edycję wydarzenia przyjęli m.in.: Tomasz Kłosowski - dziennikarz, fotograf i współautor programów telewizyjnych "Dzika Polska", czy "Tańczący z naturą", dr Dorota Zawadzka - autorka wielu atlasów, publikacji i książek i o ptakach, czy też dr Ewa Rumińska - założycielka fundacji "Albatros" i Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie. Konferencję poprowadzi natomiast Krzysztof Pawlukojć, współpracownik Gazety Giżyckiej z ponad 10-letnim doświadczeniem w tematyce przyrodniczej, który w pierwszej edycji konferencji był jednym z naszych prelegentów.

- Jestem niezwykle wdzięczny i dumny, że zapoczątkowana w zeszłym roku inicjatywa jest kontynuowana. To wspaniałe, że tyle osób interesuje się naszym wydarzeniem, szczególnie zaś cieszy obecność młodzieży, której pro-ekologiczna postawa skłania nas do organizacji kolejnych inicjatyw - mówi Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo.
O wysokiej randze konferencji świadczy miedzy innymi fakt, że jest ona organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, natomiast patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Marek Gustaw Brzezin.

Dodatkowo Zakład we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich ogłosił konkurs fotograficzny z wiązany z tematyką ptaków. Nagrody dla zwycięzców, ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Departament Promocji i Koordynacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie oraz Organizatora wydarzenia, zostaną wręczone podczas II części konferencji.

Poprzez organizację cyklicznych konferencji ornitologicznych ZUOK Spytkowo ma szanse stać się w przyszłości regionalnym ośrodkiem edukacji ornitologicznej:
- Aktywna działalność na rzecz ochrony ptaków wraz z organizacjami przyrodniczymi, edukacja miejscowej społeczności i zaangażowanie lokalnych miłośników ptaków są celami samymi w sobie. Funkcjonowanie naszego Zakładu od początku jest ściśle związane z propagowaniem zagadnień związanych z ochroną przyrody - podsumowuje Paweł Lachowicz.

Informujemy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny!
Zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych do kontaktu z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (tel. 87 555 54 27, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), w celu zgłoszenia swojej obecności, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji. Do pobrania: PROGRAM

PROGRAM
II Mazurska Konferencja Ornitologiczna
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
Adres: Spytkowo 69, 11-500 Giżycko
Termin: 1 kwietnia 2017r.

1 kwietnia 2017 r. (sobota)
8.30 - 9.00 Rejestracja uczestników oraz powitanie gości
9.00 - 9.30 Krzysztof Pawlukojć - "A teraz coś z zupełnie innej beczki, czyli ciekawostki ze składowiska"
9.30 - 10.30 dr Ewa Rumińska (fundacja "Albatros") - "Pacjenci Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie - ciekawe przypadki"
10.30 - 11.00 Przerwa kawowa
11.00 - 12.00 dr Dorota Zawadzka - "Kruki - mistrzowie oportunizmu"
12.00 - 12.30 Podsumowanie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród
12.30 - 13.00 Lunch
13.00 - 14.00 Tomasz Kłosowski - "Nasi ptasi modele"
14.00 Podsumowanie konferencji.
Dla chętnych - zwiedzanie zakładu.

ORGANIZATOR:

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie

PATRONAT HONOROWY:

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego - Pan Marek Gustaw Brzezin


PATRONAT MERYTORYCZNY:

Polskie Towarzystwo Ochrony PtakówPATRONAT MEDIALNY:

Gazeta Giżycka


Radio ZET Gold


sozozfera.pl

info.mazury.pl

gizycko.wm.pl

FUNDATORZY NAGRÓD:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

Urząd Marszałkowski - Departament Promocji i Koordynacji w Olsztynie

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku

ZUOK Spytkowo