piątek, 13 lipiec 2018 09:28

Obserwacje Grupy Badawczej Kania

Napisane przez Elżbieta Witek - Pawlukojć

PO UDANYM SEZONIE PORA NA WAKACJE

Mocnym akcentem zakończył się pierwszy sezon funkcjonowania Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk "Kania". Po występie na kwietniowej III Mazurskiej Konferencji Ornitologicznej w ZUOK Spytkowo, który spotkał się z pozytywnym odbiorem uczestników, prelegentów i zaproszonych gości, młodzi miłośnicy ptaków ochoczo przystąpili do kolejnych zadań i kolejnych wyzwań.

Maj i czerwiec obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń. W tym czasie odbył się konkurs plastyczny dla uczestników grupy, którego tematem były ptaki ZUOK-u. Dzieci wykonały ciekawe prace, gdzie charakter tyczne dla takich miejsc gatunki ptaków zostały przedstawione w otoczeniu infrastruktury zakładu - samochodów, spychaczy, budynku sortowni, czy składowiska. Klimat miejsca został odwzorowany perfekcyjnie.

W czerwcu odbyły się dwie wycieczki terenowe. Pierwsza oczywiście tradycyjnie wiodła na teren Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Systematyczne liczenie i obserwacja ptaków były kontynuowane. Tym razem mogliśmy podziwiać z bliska kołujące nad placem kanie rude i kanie czarne, które były widoczne już podczas wysiadania z autokaru. Oczywiście jak zwykle o tej porze roku było sporo bocianów. Z mew zdecydowanie dominowały śmieszki, które wraz z kawkami były najliczniej przebywającymi tego dnia gatunkami. Członkowie grupy coraz bardziej wprawiają się w fotografowaniu ptaków - tym razem wykonano kilka całkiem udanych zdjęć pliszek siwych, bocianów białych, czy mew.

W czerwcu również powstał pomysł całkiem nowej inicjatywy i działalności grupy. Na zaproszenie pana Leona Paszkowskiego (miłośnika ptaków z Giżycka) MGBPW "Kania" brała udział w akcji wieszania budek lęgowych dla ptaków na Twierdzy Boyen. Każdy z uczestników mógł wybrać sobie budkę z numerem oraz drzewo, na którym zostanie zamontowana. Wszystkie budki zostały wykonane przez pana Leona i zawieszone dzięki pomocy osób wspierających jego działalność. Od tej pory będziemy bacznie śledzić ile z tych budek zostanie zasiedlonych i jacy lokatorzy się do nich wprowadzą.

Teraz mamy chwilę zasłużonego odpoczynku i przerwy wakacyjnej. Członkowie grupy jednak zadeklarowali, że w czasie wolnym również na własną rękę będą kontynuowali terenowe obserwacje w miejscu swojego zamieszkania oraz na letnich wyjazdach. Wypada życzyć wszystkim powodzenia i ... do zobaczenia we wrześniu!

Elżbieta Witek - Pawlukojć