wtorek, 18 grudzień 2018 07:55

Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” w Bukwałdzie

Napisała

Wieszanie budek w ZUOK-u i wycieczka do Bukwałdu
Sobota 17 listopada 2018r. to był wyjątkowy dzień dla Młodzieżowej Grupy Badawczej Ptaków Wysypisk „Kania” - pełen wrażeń, emocji, nowych doświadczeń i wiedzy. Wszystko rozpoczęło się z samego rana od wizyty w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Na placu czekał już na nas pan Leon Paszkowski – mieszkaniec Giżycka, miłośnik ptaków, który w wolnym czasie zajmuje się budowaniem karmników i budek lęgowych dla ptaków. To było niezwykłe spotkanie, a szczególnie to co po nim zostało. Umówiliśmy się z panem Leonem na wspólne wywieszenie na terenie zakładu pięciu budek lęgowych oraz zainstalowanie porządnego, solidnego karmnika. od teraz będziemy dokarmiać i obserwować drobne ptaki pojawiające się na terenie zakładu, a od wiosny będziemy monitorować zasiedlenie budek lęgowych. Liczymy,  że okoliczne szpaki, bogatki, pleszki, czy mazurki zainteresują się przygotowanymi dla nich komfortowymi „mieszkankami”.
Po tym spotkaniu ruszyliśmy w dalszą trasę, aż do Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Dzikich w Bukwałdzie, położonym tuż za Olsztynem. Na miejscu powitała nas pani dr Ewa Rumińska – założycielka Fundacji Albatros oraz dowodząca całym ośrodkiem. Na powitanie dzieciom ruszyło też pięć mieszkających tam  piesków, które nie kryły radości z tego spotkania. W niezwykły świat mieszkańców azylu wprowadził nas pan Krzysztof Jankowski – ornitolog z Olsztyna, który w wyjątkowo barwny i ciekawy sposób opowiadał nam o zachowaniach i zwyczajach ptaków. Mieliśmy niepowtarzalną okazję do obserwacji z bliska wielu rzadkich gatunków ptaków, takich jak. m.in. uszatka błotna, pustułka, czy trzmielojad. Pan Krzysztof oprowadził nas również po wolierach i zagrodach, w których były bociany białe, żurawie, łabędzie nieme, gołębie, bieliki, czy myszołowy.  Uczestnikom grupy „Kania” serce skradła „Basia” – samica kruka, która bardzo chętnie pozowała do zdjęć, wyraźnie interesowała się przybyłymi gośćmi oraz… przedstawiła się przemawiając ludzkim głosem!
Wróciliśmy już o zmroku, ale cały dzień przeleciał nam błyskawicznie. Ta wycieczka to była wspaniała nagroda za rok działalności,  zaangażowania i nauki dla uczestników MGBPW „Kania”.