piątek, 22 marzec 2019 08:53

O ptakach w ZUOK Spytkowo po raz czwarty!

Napisała

Ptasie opowieści w ZUOK Spytkowo – czwarta edycja konferencji

IV Mazurska Konferencja Ornitologiczna 2019 odbędzie się już 6 kwietnia w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie. Patronem honorowym uroczystego  spotkania wielu pasjonatów ptaków jest Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Gustaw Marek Brzezin, Wojewoda Warmińsko - Mazurski, pan Artur Chojecki oraz Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Organizowana od 2016 r. konferencja stała już obowiązkowym miejscem odwiedzin dla grona ornitologów, przyrodników, naukowców i miłośników przyrody. Podczas czwartej edycji goście będą mogli wysłuchać prelekcji aż szóstki prelegentów, przy czym każdy z nich zajmie się innym aspektem rozważań o ptakach.

W spotkaniu weźmie udział pani Aleksandra Szurlej – Kielańska, ornitolog i pasjonatka ochrony przyrody, która zawodowo zajmuje się propagowaniem wiedzy i dobrych praktyk z zakresu ochrony przyrody wśród specjalistów branży budowlanej i projektowej. Pani Aleksandra opowie o szklanych przeszkodach, jakie na swojej drodze napotykają ptaki głównie w dużych miastach oraz o tym, jakie rozwiązania i zabezpieczenia należy stosować, aby je chronić. Kolejny prelegent, inż. Dariusz Górecki, ornitolog i przyrodnik od 24 lat współpracuje ze Stacją Ornitologiczną, gdzie zajmuje się badaniami związanymi z obrączkowaniem ptaków, co będzie głównym tematem jego wystąpienia.  Natomiast gość z zagranicy, dr Irina Samusenko, kierownik Laboratorium Ornitologii Instytutu Zoologii oraz Centrum Naukowo-Praktycznego dla Zasobów Biologicznych PAN Białorusi przedstawi wyniki badań przeprowadzonych na trzech składowiskach odpadów komunalnych i przemysłowych w okolicach Mińska (Białoruś) od kwietnia 2016 do dziś.

 - Zarówno liczba prelegentów jak i gości z roku na rok rośnie. Niezmiernie cieszy fakt, że nasza działalność poza branżowa cieszy się takim zainteresowaniem. Jednocześnie jest to także dla ZUOK duże wyzwanie, aby po pierwsze – pełnić rolę dobrego gospodarza wydarzenia, a po drugie – nie zawieść naszych wybitnych gości pod względem aspektu merytorycznego tego przedsięwzięcia – mówi Paweł Lachowicz, prezes ZUOK w Spytkowie.

Krzysztof Pawlukojć, miłośnik przyrody i ptaków oraz stały uczestnik naszych konferencji, przedstawi swój "Dekalog miłośnika ptaków średniej jakości w średnim wieku", natomiast Marcin Kostrzyński, od wielu lat filmujący dziką przyrodę, udowodni w swoim wystąpieniu, że gatunki ptaków uznane przez nas za pospolite mogą okazać się niezwykle ciekawe po bliższym poznaniu.

Gościem wydarzenia będzie również prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, Dyrektor Instytutu Zoologii na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, który w swoim wykładzie poruszy kwestie konsekwencji, jakie mogą wyniknąć z niewłaściwej ingerencji w ptasie siedliska.

Podczas konferencji przewidziano podsumowanie konkursu fotograficznego zorganizowanego we współpracy z Fundacją Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz wręczenie nagród zwycięzcom. Chętni natomiast będą mogli odbyć wycieczkę po Zakładzie.

Zapraszamy do udziału w naszym forum wymiany wiedzy o ptakach!

Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie (tel. 87 555 54 27, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.), w celu zgłoszenia swojej obecności.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny.

O wysokiej randze konferencji świadczy miedzy innymi fakt, że jest ona organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, natomiast patronat honorowy objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pan Gustaw Marek Brzezin oraz Wojewoda Warmińsko - Mazurski, pan Artur Chojecki.

Patronat medialny: miesięcznik Przyroda Polska –Liga Ochrony Przyrody, miesięcznik „Przegląd Komunalny”, Gazeta Giżycka, Radio Olsztyn, Radio Melo, portale: mazury.info i sozosfera.pl

Szczegółowy program konferencji:

PROGRAM
IV Mazurska Międzynarodowa Konferencja Ornitologiczna Spytkowo 2019

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych
Adres: Spytkowo 69, 11-500 Giżycko
Termin: 6 kwietnia 2019r.

 

6 kwietnia 2019 r. (sobota)

8.30 – 9.00

Rejestracja uczestników oraz powitanie gości

   9.00 – 9.45

Krzysztof Pawlukojć – „Dekalog miłośnika ptaków średniej jakości w średnim wieku" –Młodzieżowa Grupa Badawcza Ptaków Wysypisk „Kania” - „Relacja z działalności grupy w sezonie 2018/2019”

9.45 – 10.30

dr Dariusz Górecki – „Ptasia zima. Czego możemy się dowiedzieć przy karmniku

10.30 – 11.00

Przerwa kawowa

11.00 – 11.45

Aleksandra Szurlej - Kielańska – „Szklane domy – niewidzialne przeszkody dla ptaków. Po co i jak chronić ptaki przed kolizjami ze szkłem”

11.45 – 12.30

dr Irina Samusenko - „ Niektóre wyniki badań ptaków na składowiskach odpadów komunalnych na Białorusi

12.30 – 12.45

Podsumowanie konkursu fotograficznego i wręczenie nagród

12.45 – 13.15

Lunch

13.15 – 13.45

Marcin Kostrzyński - „Ptaki w obiektywie”

13.45 – 14.30

prof. Piotr Tryjanowski - „Porozmawiajmy (krytycznie) o ornitologii i ptasiarstwie

14.30

Podsumowanie konferencji.

Dla chętnych – zwiedzanie zakładu.