czwartek, 20 wrzesień 2012 10:15

Informacje z budowy

Napisane przez

Kompostownia stanie na czas!


Rozmowa z Michałem Dobeckim, inżynierem budowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie z firmy Strabag sp. z o.o. z Pruszkowa, realizującej budowę kompostowni.
Panie Michale jak bardzo kompostownia w Spytkowie będzie się różniła od przydomowej?


- W obu przypadkach mamy do czynienia z procesem organicznego recyklingu, z tym, że kompostownie prywatne służą przeważnie jednej rodzinie, zaś obiekt budowany przez naszą firmę w Spytkowie będzie przetwarzał materię organiczną, dostarczaną z dużego obszaru, obejmującego gminy należące do Mazurskiego Związku Międzygminnego - Gospodarka Odpadami. Kompostownia będzie dużym gabarytowo obiektem, w którym procesy tlenowe będą zachodziły pod nadzorem specjalisty. Sam proces będzie sterowany komputerowo. Zadaniem naszej firmy jest budowa obiektu. Natomiast firma Tugeb z Milicza zapewnia linię technologiczną.
Jak blisko jesteście zakończenia budowy?
- Weszliśmy na plac 9. Lipca bieżącego roku, a nasz kontrakt kończy się 30. listopada. Na chwilę obecną wykonaliśmy podłogę i postawiliśmy ściany czterech modułów intensywnego kompostowania. Ostatnim naszym zadaniem będzie zadaszenie obiektu. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, a nawet trochę lepiej, bo prace betonowe zakończyliśmy tydzień przed czasem. Do końca listopada obiekt ma być gotowy i uruchomiony "na sucho". Trzeba sprawdzić, czy wszystko działa. Wiosną przyszłego roku, gdy budowa całości zakładu dobiegnie końca, Strabag będzie uczestniczył w tak zwanym rozruchu technologicznym. Wtedy przeprowadzimy kolejną próbę, tym razem przy użyciu materii organicznej, którą razem ze specjalistami z firmy Tugeb zamienimy w kompost.
Na czym polega specyfika modułów intensywnego kompostowania?
- Obiekt ma obligatoryjnie bardzo mocną podłogę o grubości pół metra. Jej konstrukcję zespala zbrojenie, ostatnie warstwa betonu jest zabezpieczona odpornym chemicznie polipropylenem. W podłodze zostały zainstalowane korytka ściekowe. Takie podłoże musi wytrzymać obciążenie ciężkiej ładowarki oraz samych odpadów. Od dołu będzie wtłaczane ciepłe powietrze, zaś u góry będą pracowały zraszacze, a wszystko po to, by przyspieszać procesy rozkładu.
Dach też ma być oryginalny i efektowny?
- Pokrycie dachowe będzie wykonane z membrany - specjalnego płótna, lekkiego, ale dobrze utrzymującego wymaganą temperaturę. Unoszony automatycznie, umożliwi wjechanie do środka obiektu dużym pojazdom.
Panie Michale, jak układa się współpraca z inwestorem?
- Bardzo dobrze. Prezes ZUOK-u to merytoryczny gość, świetnie znający się na rzeczy. Mam nadzieję, że inwestor też jest zadowolony z naszej pracy. Kompostownię buduje świetna ekipa, myśląca, zwarta i bardzo pracowita. Wszystko wskazuje na to, że prace pójdą zgodnie z harmonogramem i nowoczesny obiekt stanie na czas.
Dziękuję za rozmowę.