piątek, 01 luty 2019 12:57

Wernisaż najmłodszej artystki goszczącej jak dotąd w Galerii na Śmieciach

Napisała

Miła atmosfera, koncert i sztuka linorytu, czyli wernisaż Barbary Leszczyńskiej

Po prezentowanych w Galerii ZUOK Spytkowo gobelinach, obrazach czy fotografiach przyszedł czas na grafikę wypukłodrukową, czyli linoryt. To właśnie on jest główną techniką jaką posługuje się zaproszona artystka, która podczas wernisażu 25 stycznia 2019r. chętnie opowiadała o swoich pracach.

Spotkanie poprowadził Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo. Przywitał zgromadzonych gości, w tym m.in.: panią Irinę Korol, prezes Domu Polskiego z Czerniachowska, jak również Jerzego Banacha, przewodniczącego Rady Nadzorczej ZUOK. Część artystyczną wernisażu otworzył koncert  Wojciecha Jankuńca. Dobór prezentowanych utworów zdecydowanie pasował do klimatu prac pani Barbary, o czym świadczyć może już pierwsza piosenka pt. „Jej portret”, pochodząca z repertuaru Bogusława Metza.
Po występie Paweł Lachowicz przedstawił po krótce biografię artystki, zwracając szczególną uwagę na to, jak jej usposobienie przekłada się prezentowaną sztukę:
 - To niezwykła przyjemność poznać osobiście nie tylko uzdolniona artystkę, ale przede wszystkim osobę pełną energii, optymizmu, a także niezwykle dokładną. Wszystkie te cechy odzwierciedlają się w prezentowanych przez panią Basię pracach z zakresu litografii i grafiki – stwierdził.
Podczas wernisażu nie mógł być obecny  Stanisław Szepietowski, członek Rady Nadzorczej, natomiast przygotował dla gości specjalne nagranie, w którym wraził ogromną radość z faktu, że Galeria wspaniale się rozwija goszcząc młodych i zdolnych artystów. Następnie dokładnie wyjaśnił jak za pomocą techniki linorytu powstają wspaniałe dzieła, podkreślając jak wielkiej precyzji od artysty wymaga ten rodzaj sztuki. W kilku zdaniach opowiedział także o samych pracach, które zawisły tego dnia w ZUOK.
 - Zgromadzeni tutaj goście bez wątpienia budują pozycję naszej Galerii i nobilitują naszą działalność – podsumował Stanisław Szepietowski.
Po części oficjalnej głos należał już do samej artystki. Pani Barbara opowiedziała o swoich pracach, informując z jakiego okresu działalności twórczej pochodzą, jednocześnie dzieląc je na dwa rodzaje – linoryty i litografia, która stanowi główny obszar działań w ramach doktoratu artystki, oraz ilustracje.
 - Jest mi bardzo przyjemnie, że mogę pokazać swoje prace w tak ciekawej przestrzeni, która dodatkowo mieści się na pięknych, urokliwych Mazurach. Nie zapominajmy o tym ile naturalnego piękna otacza nas na co dzień – dodała artystka.
Po wystąpieniu głównego gościa wernisażu, Paweł Lachowicz zaprosił zgromadzonych do zwiedzania wystawy, a także zachęcił do złożenia wpisu w Księdze Gości.

Wystawa prac Barbary Leszczyńskiej potrwa do 19 marca 2019r.